Dancehall w Polsce to zjawisko dość nowe. O ile muzyka reggae dotarła do Polski na przełomie lat 70-ych i 80-ych, o tyle wczesny dancehall dotarł jedynie do nielicznych. Spotkałem się z opinią, iż ówczesnym fanom reggae słowo dancehall kojarzyło się z dyskoteką. Jako, że ta muzyka w naszym kraju wywodziła się ze środowiska związanego z punk rockiem, coś tak nie-alternatywnego nie miało wówczas zbytniej racji bytu. Mimo tego już w tamtych czasach poczyniono pierwsze kroki do budowy fundamentów pod dancehall. W Lublinie pod koniec lat 80-ych narodził się LSM Sound System, który był wówczas pierwszym sound systemem w Polsce.
Lata 90-e nie przyniosły dla sceny dancehallowej wielkiej zmiany. Muzyka reggae w tym okresie straciła w Polsce na znaczeniu i popularności. Scena która dynamicznie się rozwijała w latach 80-ych, po zmianach ustrojowych zaczęła się rozpadać. Starsze zespoły często kończyły działalność, albo ją zawieszały. Nowe utalentowane grupy nie mogły wydawać materiału. Może ta muzyka w świeżo zmienionym ustroju i wymianie pokoleniowej nie była już dla polskiej młodzieży aktualna? Lepiej sprzedawały się produkcje rockowe. W tym czasie również rodził się polski hip hop, szybko zdobywając sobie coraz większe rzesze fanów. W tym wszystkim dla dancehallu nie było za wiele miejsca.
Zmiany zaszły w 1998 roku, kiedy 27Pablo, jako pierwszy w Polsce zaczął prezentować na swych imprezach świeże vinyle z Jamajki. Dzięki kontaktowi z włoskim soundem One Love Hi Powa miał możliwość pozyskiwania świeżych siódemek z Jamajki. Była to w Polsce zupełna nowość, a Pablo był jedyną osobą grającą w ten sposób. Toteż szybko stał się popularny i grał dużo imprez. W podobnym czasie do swojej hip hopowej selekcji zaczął wprowadzać dancehallowe tjuny DJ Feel-X. Wśród ówczesnych fanów rapu nawijki Bounty Killera czy Burro Bantona wywołały zainteresowanie.
Szybko w Polsce zaczęły pojawiać się nowe sound systemy. W 2001 roku w Łodzi powstał Dreadsquad, kolejna ekipa która miała niemały wpływ na rozwój dancehallu i nowej sceny reggae. W 2003 i 2004 roku wygrali oni ogólnopolskie sound clashe. W 2002 roku narodził się kolejny ważny sound system, Zjednoczenie. Założony został przez Pablopavo, reggaenatora i DJ Krzaka. Razem z Singledreadem, mieli oni spory wpływ na rozwój sceny sound systemowej w Warszawie. Właśnie pierwsze lata XXI wieku były kluczowe dla rozwoju dancehallu w Polsce. Ludzie dopiero zaczęli się spotykać z pojęciem takim jak dancehall, było one dla polaków nowe i nieznajome. Ta dyskotekowa odmiana muzyki reggae szybko zaczęła zyskiwać sobie fanów.
Dancehall Masak-Rah |
W 2008 roku do Warszawskiego klubu Mandala zawitała Dancehall Masak-Rah. Impreza którą tworzyli znani już wcześniej DJ-e - Junior Stress, 27Pablo i Drivah. Impreza stała się dobrze rozpoznawana w stolicy. Na potańcówkach DJ-e dbali o to by, poza zwykłą, obowiązkową dawką tańca, biby były również dawką edukacji na temat tej jamajskiej kultury. Uczestników tych słynnych imprez zapoznawano z najnowszymi jamajskimi hitami, obeznawano z imionami artystów a przede wszystkim - uczono kroków tanecznych. Łamano również tabu, na imprezach można było zauważyć mocno przesiąknięty seksem daggaring. Taniec który od seksu różni się tym, że uczestnicy mają ubrania i wykonują ruchy w rytm muzyki. Muzycy grali pod szyldem Dancehall Masakry po całej Polsce, i impreza stała się rozpoznawana również poza stolicą. Spowodowała ona wzrost zainteresowanie kulturą i muzyką dancehallu, przybliżając bliżej wielu słuchaczom prawdziwe dancehallowe 'realia'.
Od kilku lat dużą popularnością cieszy się również taniec - dancehall. Pierwsze mistrzostwa Polski w tym tańcu, "Dancehall Queen Polska", odbyły się w 2005 roku w Sopocie. Najsłynniejszą polską tancerką jest Ula Afro Fryc. W 2009 roku zajęła drugie miejsce na mistrzostwach świata w dancehallu, które odbyły się w Montego Bay na Jamajce. Ten sukces polskiej tancerki nie mógł odbić się bez echa, tak więc Ula wróciła do Polski w glorii i chwale szybko zdobywając sobie status celebrytki. Tym samym dancehall stał się obiektem zainteresowania również polskich mediów. Zachęciło to wiele młodych dziewczyn do spróbowania swych sił w tym tańcu. Obecnie jest on jednym z najpopularniejszych odmian tańca w Polsce. Męska odmiana tańca występuje u nas znacznie rzadziej niż kobieca jego forma. Jednak razem z Dancehall Masakrą pojęcie męskiego dancehallu zaistniało w Polsce, a najbardziej znanym tancerzem jest Cookie Monster.
Mamy do czynienia ze wzrostem znaczenia dancehallu w naszym kraju. W wielu miejscach jest on już czymś z czym ludzie są dobrze zapoznani. W innych dancehall wciąż brzmi nieco tajemniczo i jest ludziom nieznany, jednak przez ostatnie 15 lat powstawała w Polsce nowa scena i kultura, która obecnie dopiero wchodzi na salony i zyskuje sobie sporą popularność w całym kraju. Mamy sound clashe, niezliczone imprezy i mnóstwo muzyki dancehall tworzonej przez artystów jak Bob One czy Junior Stress.